רכישת צמיג

 • ודאי. כשאתם קונים צמיגים, דרשו לקבל תעודת אחריות כתובה של יבואן הצמיגים, בה חייבים להרשם תוצר ודגם הצמיג, סוג הצמיג, מידותיו, והכי חשוב - שם יצרן הצמיגים והיכן הוא מיוצר.

 • החלפתם צמיג אחד? החליפו גם את הצמיג הנוסף של אותו סרן, לצמיג זהה במידה, מאותו יצרן ודגם, ובני אותו גיל. שימו לב: "ערבוב צמיגים" אסור על פי תקנות התעבורה, ומומלץ שכל ארבעת הצמיגים יהיו זהים.

  מומלץ לבחור בצמיגים מאותה מידה, קוד מהירות, חוזק ומכסימום כושר העמסה המותר לצמיג כמו שהיה בצמיגים המקוריים של הרכב.

 • צמיגי ברידג'סטון נחשבים לאיכותיים ביותר בעולם – והם גם, בדרך כלל, היקרים ביותר. עם זאת - השוק בישראל מוצף בצמיגים זולים ובעייתיים – שחלקם נמכר ביוקר כדי ליצור רושם של "איכות". הדרך היחידה לדעת שאתם רוכשים צמיג טוב – הוא לדבוק במותג המוכר האיכותי.

 • לצד ההמלצה הרווחת, כי יש להיצמד לצמיגי המקור שהורכבו על הרכב בעת ייצורו (קרי: צמיגי המקור שנבחרו ע"י יצרן הרכב), תמיד יש לשים לב לאיכות ולמחיר של צמיגים חדשים בעת הצורך להחליף. על כן, בעת בחירת צמיג חדש, מומלץ בעיקר לשים דגש על איכות הצמיג. צמיג איכותי אומנם יהיה יקר יותר בהשוואה לאיכותיים פחות אולם, צמיג איכותי יותר יהיה גם עמיד יותר, (יחזיק מעמד לאורך זמן, בהתאם לצורת הנהיגה שלכם ולתנאי הדרך בהם אתם מורגלים), ובעל אחיזת כביש טובה יותר, שתקנה לכם בטיחות וחסכון משמעותי בצריכת דלק.

לחץ אוויר

 • לחץ האוויר חייב להיות לפי המלצת היצרן, ולא על פי "בחירת המתקין".
  אל תקנו את האמירה "אני שם לך 30, זה מספיק לכל המכוניות".

 • כן! מרבית הבעיות בצמיגים, הן הפתאומיות והן המצטברות, נגרמות מחוסר שמירה על לחץ-אויר תקין בצמיגים. יתר על כן: לחץ אוויר  נמוך מדי מעלה באופן משמעותי גם את צריכת הדלק של המכונית.

 • מומלץ לבדוק לחץ-אויר בצמיגים אחת לשבוע, כאשר הצמיגים "קרים", לפני נסיעה. אין צורך להגיע לתחנת דלק -  מד לחץ אויר פשוט עולה עשרות שקלים בלבד, וניתן לרכישה בתחנות דלק ובחנויות "עשה זאת בעצמך".

 • צמיגי 4X4 לאחר נסיעה בשטח בדרכי-עפר (בעיקר בחולות) וחזרה לנסיעה על  כביש יש למלא בחזרה ללחץ-אויר התקין החסר בהקדם האפשרי בכדי לשמור על תקינות הצמיגים והמשך נסיעה בטוחה.

 • צריכת דלק של מכונית עשויה לגדול ב-1% לכל ירידה של חמישית מלחץ האוויר המומלץ לצמיג ממוצע.

 • כן. אורך חיי הצמיג יורד ביחס ישיר לירידה בלחץ האויר שלו. למשל, מי שנוהג לנסוע עם לחץ אוויר של 70% בלבד מזה המומלץ על-ידי היצרן, יקצר, כנראה, את אורך חיי הצמיג שלו ב-30%.

אורך חיי צמיג

 • ככל שהצמיג משומש יותר, כך החריצים בו עמוקים פחות. לעומק החריצים בצמיג יש השפעה ישירה על האחיזה והשליטה ברכב הנוסע על משטח רטוב. תפקידם של החריצים הוא לנקז את המיים ולאפשר מגע כמה שיותר גדול בין סולית הצמיג לאספלט. הם גם אינדיקציה ל'בריאות' הצמיג: כ-90% מתקלות בצמיגים נגרמות כאשר עומק החריצים הנותר הוא 15% מהעומק המקורי.

 • כן. ככל שמהירות הנסיעה עולה, חיי הצמיג מתקצרים. צמיג ממוצע מרגיש "הכי בנוח" במהירות של 80 קמ"ש. במהירות של 110 קמ"ש מואץ בלאי אותו צמיג ב-25%, ואילו ב-100 קמ"ש הוא מקצר את חייו ב-15%.

 • גיל הצמיג מוטבע בדפנות, במספר ארבע-ספרתי: ששתי הספרות הראשונות מציגות את השבוע בשנה, והשתיים הנוספות את שנת הייצור. למשל צמיג שהמספר המוטבע עליו הוא 2907, יוצר בשבוע ה-29 של שנת 2007. על החשבונית שתקבלו חובה לציין את גילו המדויק של הצמיג. ובכל מקרה, בדקו את הטבעת המספר על הצמיג לפני שתרכשו אותו.

 • יש להחליף צמיגים כאשר עומק החריצים הנותר בסוליה יורד מתחת ל-2.5 מ"מ. גם אם על הצמיג לא ניכרים סימני שחיקה מיוחדים – חייבים להחליף אותו לאחר 3-4 שנים. הסיבה: הצמיג מתייבש עם השנים.

בטיחות וצמיגים

 • כאשר המכונית בתנועה – הצמיגים נמצאים בחיכוך תמידי עם האספלט, ולכן מתחממים. במהירויות גבוהות מאוד – החום הזה עשוי לגרום לצמיגים פחות איכותיים להתפוצץ. למעשה, מחקר משטרתי מעלה כי אחוז גבוה מאוד מהתאונות שאירעו על כביש 6 – שנחשב לבטוח ואיכותי במיוחד – נבעו כתוצאה מהתחממות הצמיגים במהירויות הגבוהות הנהוגות בכביש זה.
   
  ושוב: ככל שהצמיג טוב יותר – כך הוא יתפקד (ולא יתפוצץ) במהירויות ובטמפרטורות גבוהות.

 • אחיזת הכביש של הצמיגים שלך מכתיבה גם את יכולת התמרון של המכונית שלך בעת חירום. כאשר אתה מפנה את ההגה לכיוון מסויים, הגלגלים הקדמיים מתרגמים את התנועה לחיכוך צידי עם הכביש – וכך מאפשרים את הפניה.
  גם כאן, ככל שהצמיג יאחז את הכביש טוב יותר – כך יכולת הפניה של המכונית תהיה טובה יותר, והסכנה לאיבוד שליטה ולסטיה מנתיב הפניה – קטנה יותר.

 • כאשר אתה לוחץ על דוושת הבלם, דיסקיות הבלימה בולמות את הגלגל מבפנים – והצמיג אמור לתרגם את כוח הבלימה הזה לחיכוך עם הכביש ולהאטת המכונית כולה.
  ככל שאחיזת הכביש של הצמיג תהיה טובה יותר – כך הוא יוכל להאט את המכונית באופן מהיר יותר. צמיג פחות איכותי יגרום למרחקי עצירה ארוכים הרבה יותר, לעיתים של כמה וכמה מטרים. המשמעות: צמיג איכותי יכול, בפשטות, להציל את המכונית שלך מהתרסקות.
  מעבר לכך – אם אחיזת הכביש אובדת, מסיבה כלשהי (גשם, למשל), הצמיג יאבד לחלוטין את יכולת הבלימה שלו. צמיגים איכותיים, המנקזים את הגשם היטב – יגנו על המכונית שלך ממצבים כאלה.

 • צמיגי המכונית שלך הם אביזרי הבטיחות והשליטה החשובים ביותר שלה. הסיבה: הם הקשר היחיד של המכונית עם הכביש, ואחיזת הכביש של הצמיגים היא המפתח לכיוון ולמהירות בהם תנוע המכונית שלך. למעשה, מחקר שנעשה באחרונה עבור המשטרה מגלה כי 26% מתאונות הדרכים הקטלניות בישראל אירעו בגלל צמיגים לא תקינים.


  ככל שהצמיגים שלך יהיו טובים יותר, כך:

  • מרחקי הבלימה שלך יקטנו
  • יכולת התמרון של המכונית תגבר
  • תוכל ליסוע במהירויות גבוהות יותר ללא חשש לפיצוץ הצמיג

טיפים למתקדמים

 • לכל צמיג יש תעודת זהות, המספרת עליו פרטים חשובים - כמעט כל הפרטים שעליכם לדעת. למשל מידה, גיל, דירוג מהירות (לאיזו מהירות מרבית הוא תוכנן), דירוג הרכות של תערובת הגומי, לעיתים אף יעודו. כך תבינו את הכתוב:
   
  ראשית המידה הרשומה, שנחלקת לשלושה: 195, 60 ו-R15. המספר הראשון משמאל הוא רוחב הצמיג מכתף לכתף, במקרה זה 195 מילימטרים (19.5 ס"מ). המידה השנייה היא חתך הצמיג - 60. המשמעות היא כי גובה דופן הצמיג מהווה 60% מרוחבו. במקרה "שלנו" - 117 מ"מ. ו-R15? המספר מציין את קוטר החישוק עליו "מולבש" הצמיג, ובמקרה זה 15 אינץ' (כ-38.1 ס"מ). R מציין שהצמיג הוא רדיאלי, כמו כל הצמיגים כיום פחות או יותר.
   
  ומה אומר ה-88V בסוף? זהו דירוג המהירות, כאשר האות היא המפתח לפענוח המהירות והמספר הוא אינדקס העומס בקילוגרם בו מסוגל הצמיג לעמוד גם במהירות הגבוהה ביותר. הנה טבלה של כל המהירויות וזכרו - חשוב שלצמיג תהיה יכולת לנוע במהירות גבוהה לפחות כמו המהירות המרבית של המכוניות.

   

   אות מסמנת  מהירות מקסימלית מותרת בקמ"ש

  L

  120

  M

  130

  N

  140

  P

  150

  Q

  160

  R

  170

  S

  180

  T

  190

  U

  200

  H

  210

  V

  240

  ZR

  מעל 240

  W

  270

  Y

  300

   

   

 •  החוק קובע כי יש להשתמש במידת הצמיגים המוזכרת ברישיון הרכב – ולא, הרכב לא יעבור טסט. מעבר לכך, קחו בחשבון שקיים סיכוי שאותו "שידרוג" (בדרך כלל לצמיגים רחבי חתך) רק ירע את ביצועי הרכב. חשוב לזכור שרק יצרן הרכב יודע באמת הכי טוב איזה צמיג מתאים לכם. הוא תכנן את המכונית, בחן אותה בשלל דרכים על פני מאות אלפי קילומטרים וכייל אותה בהתאם למידת הצמיג (ולחץ האוויר) שבחר.

 • צמיגים ספורטיביים מעניקים  אחיזה מצוינת בכביש יבש – אך הם מתבלים מהר ויקרים יחסית. לעומתם, צמיגים נוקשים יותר, יסייעו בחיסכון בדלק.